طراحی سایت
به سایت معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه خوش آمدید. *** حضرت امام محمد باقر(ع) فرمودند: « دورترین مردم ار خداوند عزّو جل در روز قیامت سرکشانِ متکبّر هستند. »
شهيد حبیب برادران توکلی
شهيد حبیب برادران توکلی

نام و نام خانوادگی: حبیب برادران توکلی

دانشجوي دانشكده پزشکی دانشگاه علوم پزشكي تهران

محل تولد: تهران

تاريخ تولد: 1/5/38

تاريخ شهادت: 25/8/59

محل شهادت: سوسنگرد


قسمتی از زندگينامه

شهيد حبيب برادران توكلي در  روز اول مرداد  سال 1338 در تهران و در خانواده اي مذهبي متولد شد.  حبيب به قدري باهوش بود كه در پنج سالگي اسمش را در دبستان ذوقي نوشتند. از نه سالگي روزه گرفتن را شروع كرد. روزه اش را از اذان صبح تا اذان مغرب به صورت كامل مي گرفت .هر چه اصرار مي كردند كه تو بچه هستي و روزه گرفتن براي تو واجب نيست يا حداقل تا اذان ظهر روزه بگير قبول نمي كرد. چهارده ساله بوده كه با مجله مكتب اسلام آشنا شد. دوران دبيرستان رادر مدرسه ملي دكتر هشتروديان به پايان رساند. از سال چهارم دبيرستان شروع به خواندن زبان عربي كرد. به ورزشهاي كاراته و كوهنوردي علاقه داشت. از آن زمان سينما رفتن را براي خود ممنوع كرده بود؛ چون معتقد بود كه فيلمهاي سينما مبتذل هستند در سال 1356 در كنكور سراسري (با رتبه عالي) پذيرفته شده و در رشته پزشكي دانشگاه تهران مشغول به تحصيل گرديد.

مادر شهید مفقود «حبیب برادران توکلی» گفت: پسرم در وصیت نامه‌اش نوشته بود «می‌خواهم در جایی شهید شوم که جسدم به دست کسی نیفتد» او به آرزویش رسید و حالا سال‌هاست که چشم انتظار آمدنش هستم.

 

ورود شهید براداران توکلی به رشته پزشکی دانشگاه تهران با عضویت وی در کانون مطالعات اسلامی همراه شد و بعد در تسخیر لانه جاسوسی به یاری دانشجویان شتافت.

با شروع جنگ دغدغه حضور در جبهه آرامش را از او ربود و در سوسنگرد حضور یافت، مدت کمی از حضورش نگذشته بود که در آبان ماه سال 59 به دنبال حمله رژیم بعثی به دیار معبود شتافت و مفقود الجسد بودنش این شعر را در ذهن همه تداعی می کند که:

زین گونه ام که در غم غربت شکیب نیست            نام حبیب هست و نشان حبیب نیست